Radyoterapi

Bu tedavi yöntemi, yüksek enerjili ışınlar yoluyla kanserli hücreleri yok etmeyi ya da çoğalmalarını engellemeyi amaçlar. Uygulama çok dikkatlice planlansa da sağlıklı dokularda da hasara neden olabilir. Miyelomlu hastaların bir kısmı radyoterapi gereksinimi gösterir. Her miyelom hastası mutlaka radyoterapi alacak diye bir kural yoktur.

Radyoterapinin temel uygulama alanı kemik lezyonları ve plazmositomlardır. Kemik tutulumu olan ve şiddetli kemik ağrısı yaşayan hastalarda ağrının kontrolü için kullanılabilir. Çoğunlukla tedavinin amacı, kemik ağrılarının azaltılmasıdır. Birkaç dakika süren tedavi boyunca radyoterapi cihazları yoluyla, miyelomlu hücrelere ışın verilir. Tedavi birbirini izleyen günler boyunca sürecektir.

Radyasyon onkoloğunuzla konuşma, tedavinin planlanması gibi sebeplerden ötürü sadece ilk randevu bir iki saatinizi alabilir. İlk randevuda, radyasyon onkoloğunuza merak veya endişe ettiğiniz her konuyu danışmalısınız.

Avantajları, dezavantajları

Radyoterapi birçok yan etkiye neden olsa da hemen hepsi tedavinin ardından sona erecektir. İlgili yöntemin en yaygın görülen yan etkisi yorgunluktur. Ayrıca ışın verilen bölgeye göre kızarıklık, ağrı gibi başka geçici rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir.