İskelet Radyografileri (kemik incelemesi)

Miyelom kemiklerde incelmeye veya erozyona neden olabileceğinden doktorunuz sizden öncelikle radyolojik olarak kemik incelemeleri isteyeceklerdir. Dolayısıyla herhangi bir kemik hasarını görmek için bir dizi röntgen çektirmeniz gerekir. Ayrıca röntgen filmleri yeni kemik hasarlarının tespit edilmesi için de kullanılabilir. Kemik hasarı olan bölgeler röntgen filminde siyah gölgeli alanlar şeklinde görülür ve ‘litik lezyonlar’ olarak adlandırılırlar.

 

Manyetik rezonans (MR) ve Bilgisayarlı Tomografi (BT).

Bazen kemiklerin daha da ayrıntılı incelenmesine ihtiyaç duyulur; o zaman MR (manyetik rezonans) görüntüleme veya BT (bilgisayarlı tomografi) çektirmeniz gerekebilir. MR görüntülemesi sonucu bazen röntgende görülmeyen kemik ve kemik dışı miyelom varlığı ve dağılımı saptanabilir. BT taramaları ise daha fazla ayrıntı sağlar ve röntgende görülmeyen kemik hasarı alanlarının görülmesini kolaylaştırır. BT’de damarınıza özel bir kontrast madde enjekte edilebilir, bu madde görüntülerin daha belirgin olmasını sağlar. Enjeksiyonun ardından bir süre damarlarınızda sıcaklık hissetmeniz normaldir. Ancak böbrek rahatsızlığı ya da alerji riski olanlarda bu madde kullanılmaz.

 

PET BT ise pahalı olmakla beraber miyelomun kemik lezyonlarında son derece tatmin edici bilgiler sağlayan bir radyolojik yöntemdir.