Medstar Antalya Kanser Merkezi Başkanı ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, kanser tedavilerinde hedefe yönelik ilaçların kullanım alanları ve sürece olumlu etkileri bulunan kozmetik uygulamalar hakkında bilgi verdi:

17-07-2013, 22:56:23

“Akıllı ilaçlar kanser hücrelerinin daha iyi tanınmasıyla ortaya çıktı. Hücre grubunu kanserleşmeye iten anormal genetik değişikliklerin belirlenebilmesi, sinyal ve büyüme uyarısını hücrenin yüzeyinden içine aktaran çeşitli yolların tespit edilmesi sayesinde, kanserin kendisine özel ilaçlar geliştirildi. İlaçlar; hücre yüzeyine bağlanan, hücreye uyarı sinyalini kesen veya hücre içine girerek oradaki uyarıyı çekirdeğe doğru ileten mekanizmayı durduran özelliklere sahip.”

 

Hap olarak alabilirsiniz

“Antikor özelliği taşıyan ve damardan verilen formları, hücre yüzeyine yapışarak, buradaki algaçları kapatıyor ya da algaçların fonksiyonlarını ortadan kaldırarak kanserin büyüme uyarısı almasına engel oluyor. Çok küçük moleküller şeklinde olan, kanserli hücrenin içine girmeyi ve büyümeyi durdurmayı hedefleyen ilaçlar, ağızdan hap şeklinde kullanılıyor. Hücreye özel ilaçlar, kemoterapide görülen ve hastayı zorlayan yan etkileri ortadan kaldırıyor. Hasta, bu ilaçlar sayesinde çok basit ve tolere edilebilir, kontrol altına alınabilir, konforunu ileri derecede bozmayan yan etkilerle karşılaşıyor. Böylece hastanın yaşam kalitesi artıyor.”

 

Hürriyet (27 Ağustos 2012)